Pozbądź się kataru szybko i skutecznie

źródło: www.vicks.pl

źródło: www.vicks.pl

Katar, inaczej mówiąc nieżyt nosa, to nic innego jak zapalenie błony śluzowej nosa. Niby nie jest groźny, ale potrafi znacząco obniżyć jakość i komfort życia. Nieleczony utrudnia spokojne spanie, zaburza łaknienie, zatyka uszy, a także jest główną przyczyną bólów głowy i upośledzenia węchu. Katar jest często objawem przeziębienia. Nieżytu nosa nie wolno lekceważyć! Zbyt długo trwający i nieleczony katar może doprowadzić do zapalenie ucha lub wywołać inne poważne komplikacje. Jak leczyć katar? Poniżej znajdziesz sprawdzone sposoby.

Domowe leczenie kataru

Podstawową rzeczą, o jaką należy zadbać przy katarze, jest odpowiednie nawilżenie śluzówki nosa. Przyczynią się do tego: właściwe nawodnienie organizmu, inhalacje, a także odpowiednia wilgotność powietrza. Pierwszym, o czym powinniśmy pamiętać rozpoczynając walkę z katarem to przyjmowanie większych niż dotychczas ilości płynów. Doskonale sprawdzą się herbatki ziołowe oraz herbaty z dodatkiem miodu, cytryny i soku malinowego. Dobrym rozwiązaniem są także napary z lipy lub czarnego bzu.

Inhalacje – to świetny sposób na katar i krótka droga do zapewnianie sobie ulgi. Inhalacje nie tylko nawilżają, ale także poprawiają drożność nosa. Inhalować możemy się przy użyciu olejków eterycznych lub jeśli jesteśmy na nie uczuleni, przy pomocy soli fizjologicznej, rumianku lub szałwii. Inhalacje są w pełni bezpieczne, dlatego spokojnie możemy po nie sięgać nawet do kilku razy dziennie.

Aby zwiększyć wilgotność powietrza w domu, zwłaszcza w okresie grzewczym, trzeba wietrzyć mieszkanie, nawet w zimie. Można też stosować specjalne urządzenia do nawilżania powietrza lub nawilżać powietrze sposobami „domowymi”, np. umieszczając w pokoju garnek z gorącą wodą lub wieszać na kaloryferze mokre ręczniki.

Pomoc z aptecznej półki

spray do nosa Vicks Sinex

spray do nosa Vicks Sinex

Doskonałym, a przede wszystkim bardzo skutecznym sposobem na katar jest spray do nosa. Lekarze i farmaceuci polecają Vicks Sinex Aloes i Eukaliptus. Preparat ten jest najlepszym lekiem na zatkany nos. Ułatwia swobodne oddychanie (nawet do 8 godzin!) i tym samym przynosi pożądaną ulgę. Spray do nosa jest bezpieczny i łatwy w stosowaniu. Warto po niego sięgnąć od razu, gdy tylko pojawi się męczący katar.