Podstępna grypa. Sprawdź jak pokonać wroga

najlepiej zwalczyć grypę leżąc w łóżku biorąc gripex

Mówi się, że grypa to bardzo podstępny przeciwnik i jest w tym sporo racji. Grypa atakuje z zaskoczenia i w przeciągu 2-3 godzin potrafi ściąć z nóg. Szczyt zachorowań grypowych w Polsce przypada między styczniem a marcem, choć może zdarzyć się tak, że wirus zaatakuje nieco wcześniej. Lekarze każdego roku biją na alarm i ostrzegają, aby wirusa grypy nie lekceważyć i nie bagatelizować. Trzeba mieć na uwadze, że grypa nie jest zwykłym przeziębieniem. Nieleczona może być groźna w skutkach. Jak objawia się grypa, a także jak zwalczyć grypę (więcej)? O tym w poniższym poście. Zapraszam!

Jak można się zarazić grypą?

Podobnie jak przeziębienie, grypa przenosi się drogą kropelkową. Bardzo często wystarczy przelotny kontakt z osobą chorą aby zarazić się wirusem grypy. Najbardziej narażeni na zarażenie się jesteśmy w momencie, kiedy spotykamy się z chorym twarzą w twarz i do 1 metra podczas kichania, kaszlu lub dmuchania nosa. Ale to nie wszystko. Zarazić możemy się także poprzez kontakt z zakażonym przedmiotem, a więc przedmiotem, którego dotykała osoba nosząca w sobie wirusa grypy. Może to być zwykła klamka w bloku, przycisk od windy czy poręcz w galerii handlowej.

Jak objawia się grypa?

Objawy grypy mimo, że są dość charakterystyczne, często bywają mylone z przeziębieniem i tym samym bagatelizowane. Powiedzmy więc sobie wyraźnie czym grypa różni się od przeziębienia. O ile w przeziębieniu nie występuje gorączka, o tyle w przebiegu grypy temperatura ciała bardzo szybko wzrasta i może sięgać nawet 39-40 stopni Celsjusza. Typowe dla grypy są dreszcze i intensywne poty, które w przeziębieniu nie pojawiają się wcale. Poza tym, grypa ścina z nóg – dosłownie! Chory nie ma siły podnieść się z łóżka, ani nawet ruszyć ręką. Ciągle tylko by spał. W przebiegu grypy rzadko kiedy występuje katar i ból gardła. Elementy te są typowe dla przeziębienia. Za to częstym objawem grypy jest kaszel. Bóle stawów i mięśni również są charakterystyczne dla grypy. Ogólnie w grypie czujemy się rozbici, senni i bardzo zmęczeni. Bolą nas prawie wszystkie kości i mięśnie, męczy wysoka gorączka. Nie mamy apetytu.

Jak zwalczyć grypę?

Na grypę nie ma antybiotyku. Leczenie skupia się głównie na minimalizowaniu i zwalczaniu dokuczliwych objawów – wysokiej temperatury, kaszlu, bólu głowy i bólu mięśni. Najważniejsze w tym wszystkim jest pozwolenie sobie na odpoczynek. Pozostanie w łóżku przez kilka kolejnych dni od pojawienia się objawów pomaga szybciej zwalczyć grypę. Odpoczynek wzmacnia organizm, dzięki czemu ten ma więcej sił na walkę z podstępną chorobą. Bardzo ważne jest też nawadnianie organizmu, zwłaszcza przy wysokiej gorączce. Aby zwalczyć grypę zaleca się częste wypijanie soków, herbat z sokiem malinowym lub herbat z sokiem z czarnego bzu. Takie herbatki pomogą solidnie wypocić chorobę. Można też pić mleko z miodem, gdyż miód działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie.

Pomocne inhalacje i syrop z cebuli

Aby zwalczyć grypę, a szczególnie towarzyszący jej kaszel, warto zastosować inhalacje – z soli lub olejków eterycznych. Szczególnie pomocny będzie olejek z tymianku, rumianku lub szałwii. Oprócz inhalacji, na kaszel można zastosować syrop z cebuli. Wystarczy jedną cebule pokroić w pióra, zasypać cukrem lub zalać miodem i odstawić na parę godzin tak, żeby puściła sok. Naturalny syrop z cebuli można pić nawet do kilku razy dziennie. Cebula, podobnie jak czosnek należy do naturalnych antybiotyków, dzięki czemu pomaga zwalczyć grypę i zminimalizować nieprzyjemne objawy.

Nawilżanie powietrza i wietrzenie pokoju

Aby zwalczyć grypę niezbędne jest także regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym się przebywa. W ten sposób szybciej pozbędziecie się wirusów, a co za tym idzie – szybciej wrócicie do zdrowia. Oczywiście na czas wietrzenia, które powinno być solidne i intensywne, warto przenieść się do innego pomieszczenia. Bardzo ważne jest także nawilżanie powietrza. Najlepiej robić to przy użyciu specjalnego nawilżacza, ale jeśli takowego nie posiadacie, możecie rozwiesić na grzejnikach mokre ręczniki. Efekt będzie bardzo podobny.