Pierwsza wizyta u ginekologa…

Dlaczego pierwsza wizyta u ginekologa może wydawać się taka straszna? Bo pierwsza wizyta u dentysty była dawno temu i już jej nie pamiętamy. Według mnie ingerencja stomatologa w jamę ustną to znacznie większy powód do szczękania zębami niż odwiedzenie ginekologa.

Każda kobieta powinna systematycznie robić sobie badanie cytologiczne oraz zgłaszać się do lekarza po poradę w sprawie zdrowia, antykoncepcji czy ciąży. Jeśli rozważasz wizytę, a nie możesz sobie pozwolić, żeby iść prywatnie, już teraz, zanim skończysz czytać ten artykuł, zadzwoń do przychodni i umów się. Oczekiwanie na wolny termin może trwać nawet kilka miesięcy. Osobna kolejka jest zazwyczaj tylko dla kobiet w ciąży.

Wizyta będzie polegała na rozmowie i badaniu. Do rozmowy przygotuj sobie karteczkę z pytaniami, żebyś nie zapomniała, po co przyszłaś, jeśli zeżre cię trema. Ubierz się w tunikę lub spódnicę i wsuwane buty, żebyś nie czuła się skrępowana, kiedy trzeba będzie do badania przejść parę kroków bez garderoby. Państwowe przychodnie rzadko dysponują komfortową przebieralnią.

Pozbądź się wstydu i myśli, że widok twoich okolic intymnych zrobi na lekarzu jakiekolwiek wrażenie. Ginekolog z pewnością widział niejedno, jeżeli nie rozpoczął kariery zawodowej przed pięcioma minutami. Ani trzynastoletnia mama trojaczków, ani czterdziestoletnia dziewica raczej nie zrobią na nim wrażenia, nie mówiąc już o regularnie odwiedzającej krytą pływalnię dziewczynie z grzybicą pochwy, które to zjawisko jest tak częste, że aż nudne. Na pewno nie zdziwi się twoimi pytaniami ani na widok twojego ciała. Jego obowiązkiem jest potraktować cię poważnie.  Jeśli zachowanie lekarza ci się nie spodoba, po prostu idź do innego. Nie odkładaj wizyty na ostatnią chwilę, żeby ewentualne czekanie na drugą nie zrujnowało ci życia.  Nie miej jednak lekarzowi za złe, jeżeli pozwoli sobie na jakiś żart. Rutyna w zawodzie też robi swoje.

Kogo wybrać, jeśli możesz zapisać sie do ginekologa mężczyzny albo kobiety? Reguły nie ma, ale mężczyźni statystycznie rzadziej niż kobiety cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego, rzadziej też przynoszą kłopoty rodzinne do pracy. Niemniej jednak zawsze warto zasięgnąć opinii osób, które już u danego lekarza były. Dobrze jest przy tym wziąć pod uwagę, w jakiej sprawie pytana delikwentka udała się po poradę. Ginekolog tez człowiek, ma swoje zainteresowania. Jeden będzie bardziej biegły w sprawach chorób, inny w temacie antykoncepcji – trzeba szukać eksperta w swojej sprawie.

Ginekolog nie gryzie. Z resztą… jeśli to zrobi, masz pełne prawo iść na policję i doprowadzić go do zmiany zawodu na drodze sądowej.