Mówimy STOP wypadaniu włosów

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Piękne, a więc lśniące, gęste i zadbane włosy są najlepszą wizytówką każdej z nas. Finezyjne fryzury nie raz udowodniły, że są genialnym uzupełnieniem stylizacji. Niestety, bardzo często nasze włosy płatają nam figle. Nie tylko tracą naturalny blask, ale także zaczynają wypadać. Co wtedy należy robić? Na pewno nie tracić głowy. To, że włosy wypadają nie oznacza jeszcze, że jesteśmy chore. Bardzo często za wypadaniem włosów stoją dość błahe powody jak zła dieta, niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy czy zbyt intensywne szczotkowanie włosów. Niekiedy za wypadaniem włosów stoją uwarunkowania genetyczne oraz wahania hormonalne wynikające z nieprawidłowej pracy tarczycy. Uszkodzenia w łatwy sposób można naprawić. Wystarczy tylko odrobina chęci i mała zmiana codziennych nawyków, aby nasze włosy znów były piękne i gęste.

Przyczyny wypadania włosów

Nieprawidłowa dieta

Bardzo często nadmierne wypadanie włosów jest typową dolegliwością u osób odchudzających się i stosujących ostre kuracje dietetyczne. Groźne dla włosów są nie tylko diety niskokaloryczne (700-800 kalorii), ale także diety jednoskładnikowe i ubogie w aminokwasy, białko, żelazo czy cynk.

Nadmierny stres

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że za wypadaniem włosów stoi stres i zmęczenie psychiczne. Sytuacje stresowe nasilają wydzielanie prolaktyny, której nadmiar przyczynia się do osłabiania włosów i ich wypadania.

Niewłaściwa pielęgnacja

Za wypadaniem włosów mogą też stać błędy w ich pielęgnacji. Prawda jest taka, że nadmiernie sięgamy po suszarki, lokówki lub prostownice, a działanie tych urządzeń nie należy do najzdrowszych. Niekorzystanie na kondycję włosów działają także zabiegi ingerujące w ich strukturę: farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja. Również nadmierne stosowanie kosmetyków do stylizacji włosów, może bardzo je osłabić, w efekcie czego zaczną wypadać

Wypadanie włosów – leczenie

Zrelaksujcie się

O ile za wypadaniem włosów nie stoją żadne choroby, geny lub problemy z tarczycą, wówczas z problemem możemy rozprawić się same. Jeśli za wypadaniem włosów stoi stres, wówczas niezbędne będzie zadbanie o relaks. Relaksowania należy się nauczyć. Nie jest to proste, ale w momencie, kiedy opanujemy tę sztukę – wszystko rozwiąże się samo. Relaksować się można na kilka sposobów. Na pewno pomocna jest aktywność fizyczna: bieganie, pływanie, jazda na rowerze, itp. Jeśli stres zaczyna was przerastać, poszukajcie pomocy u specjalisty.

Zadbajcie o dietę

Bardzo często zmiana nawyków żywieniowych, potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa dobrego samopoczucia i… pięknych włosów. Jeśli chcecie, aby wasze włosy odzyskały dawną świetność, zadbajcie o to, co gości na talerzu. Postarajcie się, aby codziennie na waszych talerzach lądowały świeże warzywa i owoce. Przygotowujcie warzywno-owocowe smoothie, które są prawdziwą bombą witaminową. Jedzcie produkty z pełnego ziarna, zawierające cynk i żelazo. Nie bójcie się mięsa, a jeśli jesteście wegetariankami, zastąpcie je soją. Jedzcie kasze i ciemne makarony. Wybierajcie zdrowe tłuszcze, a także ryby obfitujące w Omega 3. Dostarczajcie organizmowi witamin i minerałów.

Ograniczcie używanie suszarek i prostownic

Mimo, że ciężko jest sobie wyobrazić życie bez suszarki czy prostownicy, to jednak jest to możliwe. Szczególnie w sezonie wiosenno-letnim łatwo jest ograniczyć używanie suszarki. Ciepłe powietrze samo wysuszy włosy i tym samym ich nie zniszczy. Poza tym, włosy możecie myć wieczorem i wtedy dać im szansę, aby wyschły bez zbędnego poganiania. Co do prostownicy, to sięgajcie po nią w naprawdę wyjątkowych sytuacjach. Niech to nie będzie tak częste, jak do tej pory.

To samo tyczy się stosowania lakierów, pianek i żeli do stylizacji włosów. Produkty te mają naprawdę destrukcyjny wpływ na włosy. A przecież można bez nich żyć. Poza tym, naturalne fryzury prezentują się o niebo lepiej, niż zlepione lakierem czy innym pseudo upiększającym wytworem.

Wybierajcie odpowiednie kosmetyki do mycia włosów

Packshot szamponu

Pielęgnacyjny szampon na wypadanie włosów Priorin Extra (źródło: priorin.pl)

Walkę z wypadaniem włosów pomogą wygrać odpowiednie preparaty do mycia i odżywiania włosów. Szampon na wypadanie włosów to bardzo często najlepszy sojusznik w walce z problemem. Można sięgać po niego codziennie i dzięki temu zahamować wypadanie włosów. Taki szampon na wypadanie włosów jest szalenie skuteczny, a jednocześnie delikatny, dzięki czemu z powodzeniem może być stosowany nawet do włosów bardzo wrażliwych.