Katar? Sprawdź jak skutecznie z nim walczyć

lek na katar - młoda kobieta dmucha nos w chusteczkę

Mówi się, że katar to nie choroba. Tymczasem potrafi wykończyć bardziej niż grypa. Nie daje spać, utrudnia oddychanie, wywołuje kłopoty z koncentracją, powoduje bóle głowy. Tak nie może być! Jeśli dopadnie cię katar, nie czekaj aż sam minie, bo to może zająć trochę czasu. Przyjmuje się, że nieleczony katar trwa około 7 dni. Stanowczo za długo. Warto więc wziąć sprawy w swoje ręce i rozprawić się z katarem o wiele wcześniej. Jak?

  1. Inhalacje

Gdy tylko zorientujesz się, że dopadł cię katar, zaatakuj go inhalacjami. Rób inhalacje z olejków aromatycznych. Osobiście polecam eukaliptusowy. Jest najlepszy! Możesz też przygotować sobie inhalacje z naparu rumiankowego. Inhalacje odblokują zatkany nos i pomogą pozbyć się wydzieliny.

  1. Dużo pij

Przyjmowanie dużych ilości płynów powoduje, że wydzielina zalegająca w nosie, rozrzedza się i tym samym łatwiej się jej pozbyć. Szczególnie polecane są ciepłe, a nawet i gorące płyny. Możesz pić herbatę z sokiem malinowym lub sokiem z czarnego bzu, a także ziołowe napary. Warto też popijać tradycyjny rosół.

  1. Jedz czosnek

Na czas leczenia kataru warto zaprzyjaźnić się z czosnkiem. Dodawaj go do każdej możliwej potrawy, a nawet na kanapki. Pij mleko z miodem i czosnkiem. Czosnek to naturalny antybiotyk. Szybko pomoże uporać się z męczącym katarem.

  1. Wąchaj chrzan

Chrzan to kolejny genialny wynalazek. Nie musisz go jeść. Ważne żebyś wąchała. Kup sobie słoiczek chrzanu, odkręć i zaciągnij się parę razy. To skutecznie udrożni zatkany nos i przywróci swobodę oddychania.

  1. Leki na katar

Możesz też wypróbować leki na katar. Są wygodne w użyciu i nie pachną tak intensywnie jak chociażby czosnek. Najlepszy lek na katar to ten, który w swoim składzie zawiera pseudoefedrynę i fenylefrynę (kliknij). Taki lek skutecznie udrożnia drogi oddechowe, zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa i wspomaga oczyszczanie zatok. Leki na katar z wymienionymi wyżej substancjami dostępne są bez recepty. Znajdziecie je w każdej aptece.