Joga dla kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży coraz częściej wybierają ciążę aktywną, bez rezygnacji z aktywności fizycznej i własnych pasji, szczególnie jeśli przed ciążą były aktywne. Jeśli tylko pozwala na to zdrowie oraz kobieta czuje się dobrze, joga jest świetnym sposobem na zachowanie sprawności fizycznej.

Joga wpływa doskonale również na spokój i osiągnięcie równowagi psychicznej. Ciąża bywa stresująca, co wiąże się ze strachem o jej przebieg, nowymi obowiązkami i zmianą trybu życia. Ćwiczenie jogi będzie idealną formą relaksu i aktywnością, która wpłynie na rozluźnienie, obniży poziom stresu i poprawi samopoczucie.

Ciąża to nie przeszkoda!

Ciąża to nie choroba – to powiedzenie oddaje współczesne podejście do stanu błogosławionego. Ciężarne do późnych miesięcy chcą być możliwie jak najbardziej aktywne i wykonywać wszystkie dotychczasowe obowiązki. Dotyczy to także aktywności sportowej.

Wszystko zależy od wskazań lekarza i samopoczucia ciężarnej. Jeśli nie ma przeciwwskazań do tego typu aktywności i lekarz wyraża na ćwiczenie jogi zgodę, kobieta może uczęszczać na kurs aż do momentu, w którym będzie się czuła komfortowo. Dzięki temu zachowa sprawność fizyczną.

Joga dla kobiet w ciąży

Zalety jogi dla kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży mogą czerpać liczne korzyści z ćwiczenia jogi. Przede wszystkim wspomniane zachowanie aktywności fizycznej i sprawności oraz bezsprzeczny dobry wpływ na równowagę psychiczną – to główne zalety. Joga pozwala też szybciej wrócić do sprawności po porodzie.

Joga ma też doskonały wpływ na sam przebieg porodu i dolegliwości w czasie ciąży, związane z dużym obciążeniem. Rozciągnięcie niweluje bóle kręgosłupa i pozwala uniknąć dyskomfortu w późniejszych miesiącach ciąży. Lepsza świadomość własnego ciała i kontrola oddechu znacznie ułatwia też rozwiązanie.

Pozytywny wpływ na dziecko

Jak wiadomo, szczęśliwa kobieta w ciąży to szczęśliwe i zrelaksowane dziecko. Dzięki wykonywaniu spokojnych ćwiczeń fizycznych i pracy nad oddechem, matka jest zrelaksowana i jej ruchy są bardziej świadome – to wpływa również na spokój dziecka i jego stabilny i prawidłowy rozwój.

Ćwiczenie jogi może też znacznie ułatwić poród. Kobieta ma większą świadomość własnego ciała i procesów w nim zachodzących, jest bardziej rozciągnięta, a mięśnie są silniejsze – łatwiej jest jej przewidzieć trudniejsze momenty i znieść dyskomfort spowodowany naturalnym porodem oraz wrócić do formy psychicznej.

Joga po ciąży

Po porodzie

Nie tylko w czasie ciąży, ale również po porodzie ćwiczenie jogi ma ogromne znaczenie dla stanu kobiety. Tak szybko, jak pozwala jej na to stan organizmu, joga będzie świetnym sposobem na stopniowy powrót do pełnej sprawności i pozwoli znieść poporodowe niedogodności fizyczne.

Joga na każdym poziomie pozwala również na relaks młodej mamy i szybki powrót do równowagi psychicznej. Jest to bardzo istotne w tym trudnym czasie, kiedy zmienia się cały tryb życia kobiety. Spokój i równowaga, które joga pozwala przywrócić, doskonale wpływają na matkę i nowo narodzone dziecko.

Przykładowe zestawy ćwiczeń

W doborze ćwiczeń w ciąży bardzo ważne jest indywidualne podejście i wzięcie pod uwagę wszystkich ograniczeń. Aby joga była efektywna, nie może powodować dyskomfortu ani bólu, a jedynie rozluźniać, relaksować i wpływać na dobre samopoczucie kobiety na każdym etapie ciąży.

 Najlepsze ćwiczenia to takie, które odciążają kręgosłup i rozciągają ciało. Dużo zależy również od tego, czy kobieta przed ciążą była aktywna sportowo i czy może pozwolić sobie na większy wysiłek. Najważniejsze, aby joga podczas ciąży była w pełni bezpieczna i nie stanowiła dla niej zagrożenia.

Przeciwskazania

Istnieje wiele przeciwwskazań dla uprawiania sportu podczas ciąży, wszystkie jednak określa lekarz prowadzący ciążę. Wiele też zależy od samopoczucia, które podczas ciąży zmienia się w różnych jej etapach. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, a kobieta czuje się dobrze, joga jest idealną formą aktywności.