Jak leczyć katar? Poznaj skuteczne sposoby na nieżyt nosa

jak leczyć katar ? młoda kobieta dmucha nos

Jesień w pełni, a to oznacza jedno – częste infekcje, przeziębienia, grypę… Nie wiem jak wy, ale ja wraz z nadejściem sezonu jesiennego, zawsze łapię katar. Niby nie choroba, a męczy bardziej niż cokolwiek innego. Katar utrudnia swobodne oddychanie, wpływa na jakość snu, wywołuje bóle głowy. Jedni mówią, że katar trwa siedem dni. Inni, że tydzień 😉 Ile by nie trwał, należy jak najszybciej zacząć go zwalczać. Najlepiej już od pierwszych dni jego pojawienia się. Pamiętajcie, że nieleczony katar może przekształcić się w jeszcze gorszą chorobę – zapalenie zatok. Jak leczyć katar? O tym poniżej i tu (przeczytaj). Zapraszam!

Jak leczyć katar – inhalacje

Starym jak świat, niezawodnym sposobem są inhalacje. Można wykonywać je przy pomocy soli fizjologicznej lub z użyciem olejków eterycznych. Osobiście polecam te ostatnie. Olejki eukaliptusowe czy mentolowe udrożniają nos i przywracają swobodę oddychania. Dużą zaletą inhalacji jest również to, że rozrzedzają zalegającą wydzielinę i ułatwiają pozbycie się jej. Inhalacje są zdrowe, więc możecie je sobie serwować nawet kilka razy dziennie.

Jak leczyć katar – nawilżanie śluzówki

W leczeniu kataru niezbędne jest nawilżanie śluzówki – od zewnątrz i od wewnątrz. Dzięki temu wydzielina się rozrzedza i nos łatwiej się oczyszcza. Walcząc z katarem należy przyjmować duże ilości płynów. Może to być woda i soki. Mogą być herbatki, zwłaszcza z sokiem z czarnego bzu i sokiem malinowym. Warto także jeść ciepłe i parujące potrawy, np. rosół. Jeśli chodzi o nawilżanie śluzówki od zewnątrz, to przydatne będą nawilżacze powietrza. Jeśli takowych nie posiadacie, możecie rozwiesić na grzejniku mokre ręczniki. Jest to sposób szalenie prosty, a jednocześnie bardzo skuteczny. Warto również sięgnąć po naturalne antybiotyki, jak czosnek i cebula. Działają one antybakteryjnie, przez co przyspieszają leczenie.

Jak leczyć katar – apteczne wsparcie

jak leczyć katar - opakowanie acatarW leczeniu kataru bardzo pomocne są specyfiki z aptecznej półki. Najlepiej sprawdzają się krople do nosa oraz spraye rozrzedzające wydzielinę i udrożniające nos. Szczególnie polecane są preparaty zawierające pseudoefydrynę i fenylefrynę. Zmniejszają one przekrwienie błony śluzowej nosa poprzez kurczenie naczyń krwionośnych, a także skutecznie udrożniają drogi oddechowe. Dobrym rozwiązaniem są również leki, które w swoim składzie posiadają oksymetazolinę i ksylometazolinę. Ich działanie polega na obkurczeniu naczyń krwionośnych i łagodzeniu obrzęku błony śluzowej. Obecnie numerem jeden są preparaty ACATAR. Hamują one katar i ułatwiają swobodne oddychanie, a także minimalizują kichanie i wszelkie inne nieprzyjemności związane z nieżytem nosa. Dzięki takim preparatom jak ACATAR, nos zostaje udrożniony, a uciążliwy katar znika szybko i skutecznie. Preparaty ACATAR dostępne są w różnej postaci – tabletek, sprayu i wody morskiej.