Jak działają lampy do paznokci?

Mówią, że najlepszą wizytówką każdej kobiety są piękne i zadbane dłonie. Aby w pełni cieszyć się ich wyglądem, panie w różnym wieku, decydują się na stylizację paznokci – samodzielną lub w profesjonalnym salonie. Nic dziwnego, tradycyjna pielęgnacja paznokci lakierami nie daje tak trwałych i estetycznych efektów, jak zabiegi manicure hybrydowego czy żelowego.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na stworzenie domowego zestawu do manicure, czy też kompletujemy wyposażenie gabinetu zabiegowego – kluczowym jego elementem są lampy. Stosowane powszechnie lampy UV i LED mają za zadanie utwardzić lakier nałożony na paznokcie. Dzięki ich użyciu, manicure wygląda zjawiskowo i na dłużej zachowuje swoją trwałość.

Rodzaje lamp do paznokci

W stylizacji paznokci na szeroką skalę używane są dwa rodzaje lampy – lampy UV i lampy LED oraz lampy z systemem łączonym tzw. CCFL. Choć ich zadanie, czyli utwardzanie żelu, hybrydy czy akrylożelu na paznokciach, jest takie samo, oba typy urządzeń znacznie się od siebie różnią. Przy wyborze odpowiedniej lampy warto więc wziąć przede wszystkim pod uwagę miejsce jej użytkowania (dom lub salon) oraz typ wykonywanego manicure (żelowy, akrylowożelowy lub hybrydowy).

Lampy UV, z uwagi na niższą cenę, cieszą się popularnością zwłaszcza wśród osób wykonujących manicure w warunkach domowych. Lampy LED-owe do paznokci najczęściej spotkać można w profesjonalnych studiach manicure. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej wadom i zaletom obu rodzajów urządzeń do utwardzania lakierów hybrydowych na paznokciach.

Wady i zalety lampy UV

Zacznijmy od lampy UV, które działanie polega na wydzielaniu niewidzialnego dla ludzkiego wzroku światła ultrafioletowego. Po upływie ustawionego na urządzeniu czasu, materiał światłoutwardzalny znajdujący się na paznokciach, staje się twardy i wytrzymały oraz trwale scalony z płytką naturalną paznokcia. 

Zaletą lamp UV jest ich uniwersalne zastosowanie, pozwalające na wykonywanie manicure hybrydowego, żelowego i akrylożelu. Taka lampa (już za 35 zł) o najpopularniejszej mocy 36 W utwardzi nam wszystko. W zależności od modelu, na rynku lamp UV znaleźć można te wyposażone w jedną (9W), dwie (18W) lub cztery (36W) świetlówki. Po ich przepaleniu konieczna jest szybka i tania wymiana – koszt żarówki to 6 zł. Zawsze wymieniamy cały komplet żarówek. Użytkownicy tego typu lamp cenią sobie ich lekkość oraz kompaktowe rozmiary. Za wadę uznawany jest z kolei stosunkowo długi czas naświetlania (około 120-180 sekund).

Czym wyróżnia się lampa ledowa?

lampy do paznokci

Alternatywą dla lamp UV są nieco droższe lampy LED, które jak wskazuje sama ich nazwa, wyposażone są w diody typu LED. Ich zasadniczym plusem jest żywotność, wynosząca nawet do 10 lat. Przez ten czas urządzenie może być wykorzystywane bez konieczności ich wymiany. Lampy LED cechują się też niskim poborem energii.

To co decyduje o popularności lamp LED, to przede wszystkim jednak szybkość ich działania. Nowoczesne urządzenia utwardzają lakier w czasie 30 sekund, co znacznie przyśpiesza wykonanie manicure, co docenią zwłaszcza osoby zajmujące się stylizacją w salonie kosmetycznym. Minusem lamp LED jest ich ograniczone do manicure hybrydowego zastosowanie: nie każdy żel utwardzi się w lampie LED o małej mocy. Idealnym rozwiązaniem są lampy LED o mocy 48 W i z systemem dual led, które mimo wyższej ceny, utwardzi nam wszystkie dostępne żele, akrylożel i hybrydy. W przypadku lamp LED o niższej mocy trzeba wykonywać stylizację na żelach do lamp LED.

Czy lampy do paznokci są bezpieczne?

Lampy do hybryd i żeli, zasilane żarówkami UV, na dobre zagościły na wyposażeniu domowych i profesjonalnych salonów manicure. Wiele z pań dbających o nienaganny wygląd swoich paznokci, zastanawia się jednak nad bezpieczeństwem użycia urządzeń utwardzających lakier. W końcu w czasie zabiegu dłonie narażone są na działanie promieniowania UV, tego samego, przed którym chronimy się latem.

Owszem, promieniowanie UV przyśpiesza procesy starzenia skóry, może prowadzić do powstawania przebarwień, a nawet sprzyjać rozwojowi nowotworów. Jak jednak udowodniono, niemożliwe jest przekroczenie dziennej dawki UV podczas korzystania z lamp do manicure. Lekarze przekonują, że jeden zabieg odpowiada około 15 minutom ekspozycji na lekkim słońcu. Zatem użytkowanie lampy zgodnie z przeznaczeniem nie stwarza takiego ryzyka.

Gdzie zakupię lampę do paznokci?

Kompletujesz wyposażenie domowego lub profesjonalnego salonu manicure? Już dziś sprawdź naszą ofertę, w której znajdziesz niezbędne akcesoria do stylizacji paznokci. Oprócz lamp LED i UV, polecamy w szczególności zestawy startowe do manicure hybrydowego i żelowego a także akrylożele. Zapraszamy do zapoznania się z bogatym asortymentem sklepu!