Cykl miesiączkowy. Co warto o nim wiedzieć?

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Cykl miesiączkowy, nazywany również cyklem menstruacyjnym to nic innego, jak zjawisko występujące u dojrzałych płciowo kobiet. Jego celem jest przygotowanie kobiecego organizmu do zapłodnienia. Cykl taki rozpoczyna pojawienie się pierwszej miesiączki, a kończy okres menopauzy. U każdej kobiety cykl miesiączkowy powtarza się w ten sam sposób, choć jego pojawienie się wynika z indywidualnych predyspozycji. U niektórych dziewczyn pierwsza miesiączka pojawia się około 12 roku życia. U innych może wystąpić w okolicach 14 roku życia.

Cykl miesiączkowy ( sprawdź ) składa się z 4 faz. Długość cyklu liczona jest zawsze od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia przed następną miesiączką. Zazwyczaj taki cykl trwa 28 dni, choć u niektórych dziewczyn może być dłuższy lub nieco krótszy. Jak to wygląda w teorii i praktyce?

Faza 1 – dojrzewanie komórki jajowej

Co 4 tygodnie w jednym z dwóch jajników dojrzewa komórka jajowa. Jej rozwój wynika z działania hormonów, w które każda z nas jest „wyposażona”.

Faza 2 – owulacja

Faza 2 zwana owulacją dla niektórych z nas bywa nieprzyjemna w odczuciu, gdyż wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Na czym dokładnie polega ta faza? Na opuszczeniu jajnika przez dojrzałą już komórkę jajową.

Faza 3 – komórka jajowa wędruje do macicy

W momencie, kiedy dojrzała komórka jajowa opuści jajnik, rozpoczyna swoją wędrówkę w kierunku macicy. Droga ta odbywa się przez jajowód. Oczywiście macica każdej z nas jest już dobrze przygotowana na przyjęcie komórki. Błona śluzowa wyścielająca jamę macicy jest grubsza, bogato unaczyniona i wzbogacona w substancje odżywcze. Jeśli w tym okresie dojdzie do stosunku płciowego, komórka jajowa może zostać zapłodniona przez męską komórkę płciową-plemnik. Byłby to początek ciąży.

Faza 4 – miesiączka / menstruacja

Jeśli komórka nie zostanie zapłodniona, wówczas ginie. Po około 2 tygodniach od owulacji, górne warstwy błony śluzowej wyścielającej macicę oddzielają się i zostają wydalone wraz z niewielkim krwawieniem. Proces ten jak już zapewne wiecie nazywa się miesiączką lub menstruacją. Wraz z pojawieniem się miesiączki – cykl rozpoczyna się od nowa i przebiega w ten sam sposób.

Krwawienie miesiączkowe trwa zazwyczaj od 3 do 7 dni. Jest to kwestia bardzo indywidualna. U jednych dziewczyn krwawienie comiesięczne przebiega w dość łagodny sposób. U innych może wiązać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, jak bóle w podbrzuszu, mdłości, a nawet wymioty.