Alergia na roztocza. Co warto o niej wiedzieć?

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Alergia na roztocza to nic innego, jak popularne uczulenie na kurz. Trzeba przyznać, że jest ona wyjątkowo trudna do opanowania i niezwykle dokuczliwa. Dość często bywa mylona ze zwykłym przeziębieniem. Na jaw wychodzi w momencie, kiedy objawy charakterystyczne dla sezonowego przeziębienia, utrzymują się przez cały rok. Alergia na roztocza szczególnie daje o sobie znać w sezonie jesienno-zimowym. Męczące objawy najczęściej ustępują po wyjściu na świeże powietrze. Jak rozpoznać alergię na roztocza i jak sobie z nią poradzić? O tym w dzisiejszym poście!

Alergia na roztocza – typowe objawy

Alergia na kurz może objawiać się na wiele sposobów. Bardzo charakterystycznym symptomem jest katar alergiczny, który nasila się jesienią. Typowe są także napadowe ataki suchego kaszlu oraz nieprzyjemne drapanie w gardle. U niektórych osób, choroba może objawiać sie dusznościami astmatycznymi. U innych – zmianami skórnymi.

Jak sobie pomóc?

Alergia na roztocza nasila się w pomieszczeniach, w których mamy do czynienia z kurzem. Dlatego w minimalizowaniu objawów choroby, ważne jest wyeliminowanie z otoczenia warunków sprzyjających rozwojowi roztoczy. Co prawda nie jesteśmy w stanie pozbyć się kurzu ze wszystkich miejsc, w których się znajdziemy. Ważne, aby systematycznie pozbywać się go w naszych mieszkaniach. Co jeszcze można zrobić?

Na pewno warto zadbać o to, aby w domu było chłodno i sucho. Przy wilgotności poniżej 50% roztocza przestają się rozmnażać. Zabronione jest używanie nawilżacza do powietrza i suszenie prania w domowych przestrzeniach.

Pomocne jest regularne wietrzenie pomieszczeń, zwłaszcza zimą. I nawet jeśli lubicie tapicerowane meble, bibeloty i gadżety, to jednak musicie z nich zrezygnować lub przynajmniej ograniczyć je do minimum. Tego typu rzeczy są prawdziwym siedliskiem kurzu. Nawet sprzątając regularnie, nie jesteśmy w stanie całkowicie usunąć z nich kurzu.

Warto również zrezygnować z wiklinowych koszy i suchych bukiecików. Podobnie jak tapicerowane meble i bibeloty, zbierają one kurz i tym samym uczulają.

W oknach warto zastosować rolety lub żaluzje, które są łatwiejsze do wyczyszczenia, aniżeli tradycyjne firanki czy zasłony.

Jeżeli w swoim pokoju macie dywan, jak najszybciej się go pozbądźcie. Surowe podłogi są o wiele zdrowsze i bezpieczniejsze dla alergików.

Warto także dopilnować, aby na materace i pościel założyć specjalne antyalergiczne pokrowce, np. z poliestrowej mikrofazy. Pod żadnym pozorem nie sięgajcie po pokrowce plastikowe, wykonane z nieoddychających materiałów. Tworzą one bowiem ciepłe środowisko – idealne do namnażania się roztoczy. I koniecznie zrezygnujcie z poduszek i kołder puchowych.

Przydatne preparaty

Zilola - skuteczny lek przeciwalergiczny

Zilola – skuteczny lek przeciwalergiczny

Alergia na roztocza ( sprawdź ) jest dość trudnym przeciwnikiem. Jednakże zastosowanie powyższych porad i sięgnięcie po preparaty wspomagające walkę z nią, przyniosą zadowalające efekty. Na rynku dostępne są zarówno specjalne proszki do prania, jak również preparaty do unieszkodliwiania roztoczy.

Pomocne w walce z alergią są także leki antyalergiczne, jak np. ZILOLA. Wykazują one szybkie działanie i zapewniają długotrwałe efekty.