Ach ten męczący katar… Sprawdź jak sobie z nim poradzić

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Ktoś mi kiedyś powiedział, że katar to nie choroba. Najwyraźniej osoba ta nigdy nie miała kataru. Bo gdy ten nas dopada, od razu spada komfort codziennego życia. Katar nie daje spać, ani normalnie oddychać. Na jakiś czas potrafi wyłączyć nas z życia. Bardzo często wysięk z nosa jest dopiero początkiem poważniejszej choroby – zapalenia zatok. O ile katar może nas wymęczyć, o tyle istnieje kilka sposobów na to, aby zminimalizować nieprzyjemne i dokuczliwe jego objawy. Co możemy zrobić?

Domowe sposoby na uciążliwy katar

Starym jak świat, ale skutecznym sposobem na katar są inhalacje. Robiły je nasze babcie i mamy, teraz możemy i my je robić. Do inhalacji najlepiej używać olejków aromatycznych (szczególnie polecam eukaliptusowy). Dobrze sprawdzi się także napar z rumianku. Inhalacje wykonywane przez kilka dni powinny odblokować zatkany nos i pomóc pozbyć się nagromadzonej wydzieliny.

Pomocne jest także smarowanie nosa maścią witaminową (np. majerankową). Na podrażnienia przydatny będzie krem ochronny, który ukoi podrażnioną katarem skórę i pomoże w zagojeniu powstałych ran.

Mało kto wie, że przy zatkanym nosie bardzo pomocne jest przyjmowanie dużych ilości płynów. Częste picie powoduje rozrzedzenie wydzieliny, a co za tym idzie, łatwiejsze pozbycie się jej z nosa. Podobnie działają gorące – parujące potrawy. Szczególnie zalecane jest spożywanie rosołu oraz wypijanie herbatki malinowej i soku z czarnego bzu.

Doskonałym naturalnym antybiotykiem jest czosnek. Dodawajcie go do mleka i spożywanych pokarmów. Czosnek to świetny dodatek do kanapek. Sprawdzi się także w sałatkach, makaronach i zapiekankach.

Dobre efekty przynosi też kuracja napotna. Polega ona na braniu gorących kąpieli. Szczególnie ważne jest moczenie stóp w gorącej wodzie. Przed pójściem spać można również natrzeć stopy i klatkę piersiową maścią kamforową. Świetnie rozgrzeje organizm i dodatkowo udrożni nos.

Pomoc z aptecznej półki

Sudafed - aerozol do nosa

Sudafed – aerozol do nosa

Domowe sposoby leczenia kataru warto uzupełnić o specyfiki z apteki. Takie połączenie sprawi, że katar nie będzie

miał żadnych szans. Po jakie leki sięgnąć? Lekarze polecają SUDAFED – tabletki na katar. Zawierają one chlorowodorek pseudoefedryny, stosowany w objawowym leczeniu błony śluzowej nosa i zatok przynosowych w przebiegu przeziębienia, grypy i alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. SUDAFED w tabletkach zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, prowadząc do zmniejszenia obrzęku śluzówki i ilości wydzieliny.

Ulgę w zatkanym nosie przyniesie także SUDAFED w aerozolu. Już jedna aplikacja potrafi udrożnić zatkany nos i tym samym przynieść pożądaną ulgę. Dzięki unikalnej formule HA – aerozol nawilża śluzówkę i łagodzi podrażnienia. SUDAFED XYLOSPRAY HA obkurcza naczynia krwionośne, zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa i umożliwia odpływ wydzieliny.